Novinky

Informace ze světa fotbalu:
Tematická exkurze žáků 3.AB v Praze
Exkurze – Opevnění 1938
Členské školy UNESCO - zasedání Litovel
Nicolas Morávek student 1. A studijního oboru Ekonomické lyceum
Sportovní management 2. ročník – odborná praxe
2.A v Praze
Ukázková praxe na Náchodském zámku
Biologicko – poznávací exkurze do ZOO ve Dvoře Králové n. L. – 2. ročníky
Po stopách opevnění z r. 1938

 

Informace ze světa fotbalu:


Sledování a záznam tréninkové jednotky české fotbalové reprezentace U-15 žen v Náchodě - Bělovsi našimi žáky sportovního managementu

 

Exkurze – Opevnění 1938

17.9 se třída 2. B vypravila podívat na bunkry do Odolova a okolí – opevnění z roku 1938. Provázeli nás dva bývalí studenti Academia Mercurii, kteří byli velmi příjemní a milí. Dozvěděli jsme se hodně nových věcí o bunkrech samotných, o 2. světové válce i o dějinách 20. století obecně.

Žáci 2. B 

 

Tematická exkurze žáků 3.AB v Praze

Dne 5. 10. 2021 navštívili „třeťáci“ Prahu, hlavně její dominantu Pražský hrad.
Přes krásnou Valdštejnskou zahradu jsme došli na Pražský hrad a tam navštívili Chrám sv. Víta,  baziliku sv. Jiří, Starý královský palác, Zlatou uličku a nádherné zahrady hradu. Další cesta nás vedla na Karlův most, jeho muzeum a dále na Staroměstské náměstí. Dějiny staré Prahy jsou stále aktuální pro všechny žáky naší republiky.

Žáci třídy 3.AB

 

Členské školy UNESCO - zasedání Litovel


Ve dnech 20. a 21. září 2021 se v Litovli v prostorách Městského klubu uskutečnilo 27. zasedání Valného shromáždění Sítě přidružených škol UNESCO v ČR.

Zasedání organizovalo Gymnázium Jana Opletala v Litovli ve spolupráci s městem Litovel, Olomouckým krajem a Sekretariátem České komise pro UNESCO.
Zasedání se zúčastnilo 64 zástupců 46 škol z celkového počtu 52 přidružených škol UNESCO v České republice. Naši školu reprezentoval na zasedání Mgr. Martin Vrabec.
Pro letošní školní rok zveřejnilo UNESCO tato témata: 
(1) Výživa a povědomí o plýtvání potravinami 
(2) Svoboda tisku
(3) 100.výročí R.U.R. Karla Čapka ve spojení s tématem umělé inteligence.
Těmito tématy se budou učitelé a žáci společně zabývat ve výuce během celého školního roku a pak obzvláště v týdnu škol UNESCO, který bude stanoven na závěr školního roku.
 

 

Nicolas Morávek student 1. A studijního oboru Ekonomické lyceum

Nicolas Morávek student 1. A studijního oboru Ekonomické lyceum, se
zúčastnil Konference o budoucnosti Evropy  na téma  „Klima a zdraví  ve Štrasburku“.
Konference se účastnilo 200 lidí ze všech členských států EU. Cílem této akce bylo zjistit nápady a názory obyčejných občanů a ty nejlepší pak přednést politikům ve Štrasburku.
Nicolas byl vylosován a stal se ambasadorem, který bude tyto názory prezentovat Evropskému parlamentu na konci října.

video: http://www.meps.sk/

 

Sportovní management 2. ročník – odborná praxe


1.10. 2021 Asistování při náboru dětí z mateřských škol do fotbalového klubu SK Červený Kostelec

 

 

2.A v Praze

V úterý 21.9.2021 naše třída 2.A vyrazila na exkurzi do Prahy. Do Prahy jsme přijeli kolem desáté hodiny ráno a naše první místo, které jsme v Praze navštívili, byly Valdštejnské zahrady v blízkosti senátu. Poté jsme se vydali k pražskému hradu, kde jsme obdivovali Chrám Sv. Víta a měli možnost vidět střídání stráží. Naše další cesta vedla na rozhlednu Petřín, kde si někteří zaplatili vstup a mohli mít krásný výhled téměř na celou Prahu. Následně jsme pokračovali procházkou přes Karlův most na Staroměstské náměstí, kde jsme měli rozchod. Někteří jsme zašli do centra Prahy a jiní navštívili obchodní centrum Palladium. Naší poslední památkou byl Staroměstský orloj, od kterého jsme přes Václavské náměstí došli na Hlavní nádraží a kolem šesté večer jeli vlakem zpátky do Náchoda.

Třída 2.A

 

Ukázková praxe na Náchodském zámku

1.ročník oboru cestovní ruch shlédnul ukázkovou odbornou praxi na státním zámku Náchod.
2 studenti 2. ročníku provedli prohlídkovým okruhem třídu 1. ročníku. Předvedli jim na co se v průběhu školního roku budou připravovat a jaký má být jejich výstup na odborné praxi, kterou budou všichni vykonávat v jarních měsících.
Odborné praxe rozvíjí u studentů schopnosti komunikační a organizační. Žáci tak mají možnost vyzkoušet si pracovat v reálném prostředí, pracovat s lidmi, naučit se komunikovat, vyjadřovat se a hlavně mít zodpovědnost za svěřený úkol.

Vedoucí odborných praxí pro cestovní ruch
Igor Chmelař

 

 

Biologicko – poznávací exkurze do ZOO ve Dvoře Králové n. L. – 2. ročníky

Ve čtvrtek 9. 9. 2021. třídy 2. A a 2. B navštívily ZOO ve Dvoře Králové nad Labem.
Tato exkurze byla ryze studijního charakteru, kde skupinky žáků měly za úkol sledovat jednotlivé živočišné řády, které jim byly přiděleny. Úkolem bylo je popsat, sledovat, nafotit a zjistit o nich co nejvíce informací.
Dalším zadáním bylo vše zpracovat do podoby seminární práce.
Ve škole se při hodině biologie seminární práce zhodnotily a ostatním prezentovaly.

                                                                                                                    Mgr. Martin Vrabec

 

Po stopách opevnění z r. 1938

10. září 2021 se naše třída 1.A vydala na školní adaptační akci do Odolova. Byla to pro nás velmi zajímavá procházka, kde jsme se toho hodně dozvěděli, naše cesta začala u památníku ,,Cesty osvobození’’ na Odolově. Po cestě jsme měli možnost nahlédnout do bunkrů, kam jsme se pokusili vejít všichni, POVEDLO SE! Konec naší cesty byl v Červeném Kostelci. Náš kolektiv se díky tomuto výletu ještě více stmelil, takže jsme si to všichni moc užili a těšíme se na další společnou akci.

Žáci 1.A