Novinky

Běh do zámeckých schodů
Turnaj SŠ ve volejbale
Průvodcovská činnost 4.B - Praha
Erasmus Day
Prohlídka náchodského zámku
Přespolní běh
Adaptační kurz 1.B – září 2023 – Zdobnice v Orl. h.
Sportovní kurz 3.A
Adaptační kurz 1. A – září 2023 – Zdobnice v Orl. h.
Poznávací zájezd do Švédska (1. - 9. 9. 2023)

 

Běh do zámeckých schodů

V soutěži "Běhu do zámeckých schodů" dne 19. 10. 2023 náš chlapecký tým vyhrál vše co mohl. 

V kategorii chlapců středních škol:

  1. místo - Tomáš Rotter 3.A
  2. místo - Filip Kulda 3.A 
  3. místo - Adam Nagy 2.A

V kategorii týmu o Pohár starosty města Náchod náš tým získal 1. místo.
Závodní tým: Jan Bubeníček 1.A, Jan Bednařík 1.A, Adam Nagy 2.A,  Tomáš Rotter 3.A, Filip Kulda 3.A
Gratulujeme!

 

Turnaj SŠ ve volejbale

Turnaje středních škol ve volejbale se úspěšně zúčastnila naše družstva dívek a chlapců. Po velmi dobrých výkonech naše dívky obsadily krásné 2. místo a chlapci skončili na 4. místě. 

Gratulujeme všem za skvělé výsledky a děkujeme za výbornou reprezentaci naší školy. 
Mgr. Martin Vrabec

 

Průvodcovská činnost 4.B - Praha

V úterý 10. 10. 2023 jsme pod dohledem pana učitele Chmelaře a pana učitele Tomka vyrazili do našeho hlavního města – do Prahy. Žáci 4. B nás v rámci výjezdové praxe provedli tímto krásným městem, které dokonale kombinuje starodávnou architekturu s tou současnou. Počasí nám vycházelo, což jen umocnilo celý zážitek. Naše exkurze začala na pražském hlavním nádraží. Následovalo Václavské a Jungmannovo náměstí. Prošli jsme kolem Národního divadla, přes Most Legií až ke zdi Johna Lennona. Vystoupali jsme po schodech až k Pražskému hradu, kde jsme mohli vidět střídání stráží. Zlatá ulička nás zavedla k budově senátu, odkud jsme šli do samotného centra Prahy. Exkurze byla zakončena na Náměstí Republiky.

Děkujeme žákům 4. B za krásnou prohlídku stověžaté Prahy.
Matěj Brouček 4.B

 

Erasmus Day

Naše škole se aktivně zapojuje do projektů ERASMUS+ a to jak v projektech určených žákům, tak také pro podporu vzdělávání učitelů.

Z tohoto důvodu jsme se připojili k této mezinárodní aktivitě a uspořádali jsme pro naše žáky prezentace, kde starší žáci sdíleli své zkušenosti a zážitky právě z programů ERASMUS+ s mladšími žáky, kteří ještě tuto možnost nevyzkoušeli. K nám do školy také přišli zahraniční vysokoškoláci, kteří tento rok působí v Česku, právě v rámci ERASMUS+, a vyučují angličtinu či svůj rodný jazyk na náchodských školách. Tito studenti seznámili naše 4. ročníky s možností vycestovat po maturitě do zahraničí v rámci tohoto projektu.

 

Prohlídka náchodského zámku

Dne 10.10. třída 1.B. obor cestovní ruch absolvovala svoji první společnou prohlídku náchodského zámku. Zámeckou expozicí je provedl student čtvrtého ročníku Jirka Havel a studentka druhého ročníku Anna Čonková. Jednalo se o ukázkovou průvodcovskou činnost, kde se studenti vyšších ročníků snažili předat své znalosti a dovednosti začínajícím studentům prvního ročníku. Ti se tajům průvodocávání teprve budou učit a odborné praxe na hradech a zámcích na ně čekají v jarních měsících tohoto školního roku.

Přejeme jim mnoho úspěchů!
Vyučující odborných předmětů cestovního ruchu Igor Chmelař a Mgr. Judita Jirásková Galbová

 

Přespolní běh

V úterý 3. 10. 2023 se naše studentky a studenti z Academia Mercurii zúčastnili okresního kola v přespolním běhu v Polici nad Metují. Pěkné počasí, dobrá nálada, ale hlavně skvělé běžecké výkony chlapců stačily na první místo a postup do krajského kola. A tak jsme v pátek, ve stejný týden, vyrazili dodávkou v brzkých ranních hodinách za doprovodu paní učitelky Ježkové na krajské finále do Jičína. Závod se nám moc nepovedl, ale i tak si myslím, že naše výkony byly na hranici našich možností.

Děkujeme škole za zařízení pohodové dopravy s panem Brichem.
Za běžecký tým: Bornová Michaela, Říhová Kristýna, Hosnedlová Linda, Fejová Viktorie, Bubeníček Jan, Hladík Jakub, Nagy Adam, Rotter Tomáš, Kulda Filip, Gois Filip

Tomáš Rotter 3.A

 

Adaptační kurz 1.B – září 2023 – Zdobnice v Orl. h.

Cílem adaptačního kurzu pro žáky bylo poznat se, udělat si nové kamarády a vytvořit příjemné prostředí pro všechny zúčastněné. Spolu jsme hráli různé hry, vyrazili na výlet, zahráli si paintball a hlavně jsme vytvořili hezké vztahy, na které můžeme další čtyři roky navazovat.

Mgr. Anastázie Prokešová – třídní učitelka 1.B

 

Sportovní kurz 3.A

Ve dnech 20.-22.9.2023 se naše třída 3.A zúčastnila sportovního kurzu, který byl zároveň kurz cyklistický. Ve středu ráno jsme se vydali na kolech do Havlovic, kde jsme byli ubytováni. Po příjezdu nás paní kuchařky v místní školce poctily vynikajícím obědem a hned následovala sportovní zábava pod odborným dohledem pana učitele Vrabce a paní učitelky Pášmové. Někteří z nás se vydali na prohlídku areálu na koloběžkách, nebo vymysleli profesionální souboj v tenise. Avšak všichni dohromady jsme odehráli zápas v softballu a naučili se jeho pravidla.

Další den jsme se vydali autobusem do Pece pod Sněžkou a lanovkou na Růžovou horu, odkud jsme vystoupali až na samotnou Sněžku. Zde jsme pořídili krásné fotografie, pokochali se výhledem a následně zdolali zapeklitou zpáteční cestu. Mnohým z nás dala tato túra velice zabrat. Ale přesto nelitujeme ani minuty. Tento den byl náročný, ale i tak ho někteří z nás zakončili turnajem na naší ubytovně ve stolním tenise.

Třetí a poslední den sportovního kurzu jsme po vydatné snídani vyrazili zpět na kolech do Náchoda.
Tato výprava se i přes pochyby velice vydařila a těšíme se na další podobné akce.

Za 3.A Vavřenová Tereza

 

Adaptační kurz 1. A – září 2023 – Zdobnice v Orl. h.

Cílem adaptačního kurzu, pro nově se tvořící kolektiv ekonomického lycea a sportovního managementu, bylo poznat se, vytvořit příjemné studijní prostředí a poznat nové kamarády.
To se díky aktivitám, kterých se všichni se zaujetím zúčastnili, povedlo.
Prošli jsme vrcholky Orlických hor i s nejvyšším vrcholem (rozhlednou), soutěžili v překážkovém „Gladiátoru“, zahráli si v družstvech paintball a samozřejmě jsme vytvořili „TEAM“, který bude po 4 roky zvládat studijní úskalí předmětů na Academii Mercurii.                                       

Mgr. Martin Vrabec – třídní učitel 1. A   

 

Poznávací zájezd do Švédska (1. - 9. 9. 2023)

Minulý týden jsme pod dohledem paní učitelky Galbové, paní Rudolfové a pana učitele Tomka navštívili s cestovní kanceláří Scandia Dánsko a Švédsko. V pátek 1. září jsme vyjeli z Náchoda a po dlouhém nočním přejezdu na sever nás v sobotu dopoledne vítalo hlavní město Dánska, Kodaň. Při hodinové plavbě městem jsme viděli všechny tamější pamětihodnosti. Následoval další přejezd, dále na sever. Náš penzion Anneberg se nacházel v městečku Bottnaryd, asi 20 kilometrů od Jönköpingu. Po výborné, typicky švédské večeři, nás čekal zasloužený odpočinek. Dalšího rána jsme se vydali do města Goteborg. Automobilovým nadšencům je jasné, že v tomto městě sídlí mimo jiné i automobilka Volvo, jejíž muzeum jsme navštívili. Následovalo Universeum, což byla unikátní procházka exotickou přírodou v budově v centru města. Vrcholem výletu se stal zábavní park Liseberg.

Další den (v pondělí) jsme si přivstali. Důvodem byl výlet do hlavního města Švédska, Stockholmu. Počasí nám přálo, a tak jsme po prohlídce centra města mohli pokojně navštívit i Vasovu loď či muzeum kapely ABBA, i když to jen zběžně. Úterý bylo ve znamení odpočinku. Po návštěvě kostela v Bottnarydu jsme se prošli kolem jednoho z mnoha zdejších jezer. Odpoledne jsme se měli možnost projet na kánoích či na kolech, nebo se prostě projít po krásném okolí našeho penzionu. Příjemný den byl zakončen grilováním a zábavným večerem. Ve středu jsme navštívili městečko Grenna, domov lékořice. Ve čtvrtek nás čekal Jönköping, město proslulé bezpečnými zápalkami, jejichž muzeum jsme navštívili. Neminuli jsme ani muzeum další švédské stálice, Husqvarny. Stihli jsme zde také nakoupit zásoby na páteční cestu k domovu. V pátek ráno jsme se rozloučili s penzionem a vyrazili jsme do nedalekého Losího safari. To bylo velice příjemné zakončení našeho výletu.

Tato výprava se nám velice líbila a těšíme se na další podobné akce.

Matěj Brouček, 4.B